Consiliul Concurenței a amendat cu o sumă totală de 192.6 milioane lei producătorul de ulei „Floarea Soarelui” SA (grupul Transoil), și distribuitorul său, „Lux Proba Grup” SRL, pentru încheierea unui acord anticoncurențial
Primarul Capitalei Ion Ceban spune că scumpirile la energie vor aduce cheltuieli noi de cca 400 mln de lei pentru municipalitate. Sursa spune că va cere de la Guvern să compenseze 180 mln lei
Circa 400 de milioane de lei ar costa bugetul municipal pentru a acoperi noile scumpiri la resursele energetice. Este vorba de o nouă sumă de bani care nu era planificată pentru acoperirea acestor cheltuieli. Așa ne arată datele preliminare - calculele pe care le-am făcut la Întreprinderile RTEC, Apă Canal Chișinău, Lumteh și alte entități ale Primăriei. Având în vedere că în legea bugetului de stat pentru anul 2025, pentru Fondul de reducere a vulnerabilității energetice, este prevăzută o sumă de 1 524 402,8 mii de lei, în fondul de rezervă al Guvernului, Primăria Municipiului Chișinău va solicita compensarea măcar la unele servicii strategice și anume la transportul public și la iluminatul public, și asta ar fi de aproape 180 de milioane de lei din sursele fondurilor bugetului de stat.