Serebrian: "Nu Chișinăul trebuia să propună reuniune pe chestiuni umanitare, dar Tiraspolul. Era obligat, și nu pe 17 ianuarie, dar pe 1 ianuarie. Am fi reacționat imediat. Toți colegii erau pe loc, echipa de gestionare a crizelor a lucrat și în zile de odihnă
Ce avem acum: Pe 9 ianuarie, Chișinăul propune reuniune în format 1+1 să discutăm despre ajutor umanitar. Tiraspolul spune că ne putem întâlni abia pe 17 și doar la Tiraspol.
În condițiile care se afla oamenii din r. transnistreană, eu în locul dlui Ignatiev - răspundeam la chemarea Chișinăului îndată, mă duceam oriunde, și chiar dacă întâlnirea era programată la Vinița.
Nu împiedicați ambulanțele să treacă în regiune la chemare, dați voie IGSU să aducă generatoare în spitale și școli, scoateți piedicile pe care le-ați creat în ultimii ani.
Primiți ajutorul generos al poporului ucrainean. Ei știu ce e frig, suferință și durere. Aveți măcar atâta bun simț și dați un răspuns", le-a spus azi Serebrian separatiștilor în frunte cu Ignatiev și Krasnoselski.