Vasile Costiuc s-a dus la Vulcănești și acuză compania care efectuează lucrările că admite mari întârzieri, dar și guvernarea PAS. Acesta spune că a văzut doar niște schimbări la Vulcănești, dar niciun stâlp pe drum. "Asta înseamnă că încă 4-5 ani zile această linie menită să ne asigure independența nu va fi gata", a estimat el după ce a aruncat o privre.