Decizia președintei Maia Sandu de a acționa în judecată o femeie care i-ar fi denigrat bunicul a provocat mai multe discuții în spațiul public. Discuțiile au fost alimentate după ce Primul în Moldova, canalul de Telegram al postului TV afiliat condamnatului fugar Ilan Șor, a publicat un clip video în care o femeie vârstnică a fost prezentată inițial ca fiind persoana chemată în instanță de șefa statului. Ziarul de Gardă a constatat însă că secvențele video nu o prezentau pe femeia originară din comuna Risipeni, cu care Maia Sandu se judecă.

Postarea de pe Telegram a fost distribuită de mai mulți politicieni și funcționari făceau referință la suma de 50 de mii de lei pe care a cerut-o Sandu drept despăgubire, bani pe care „pensionara” i-ar strânge cu greu. „Bunicuța” este, de fapt, Raisa Demici, o prezență activă pe rețelele de socializare, care NU are nicio legătură oficială cu procesul de judecată dintre Sandu și Anna Mihalachi. În luna noiembrie 2024 ea a participat și la protestul organizat de Partidul Socialiștilor în fața Curții Constituționale, în ziua în care urma să fie validat mandatul președintei Sandu, după ce anterior a apărut în alte imagini video în care o critica pe actuala șefă a statului.