ZdG: Scandal cu iz politic. Care e adevărul despre „bunicuța” dată în judecată de președinta Maia Sandu
Postarea de pe Telegram a fost distribuită de mai mulți politicieni și funcționari făceau referință la suma de 50 de mii de lei pe care a cerut-o Sandu drept despăgubire, bani pe care „pensionara” i-ar strânge cu greu. „Bunicuța” este, de fapt, Raisa Demici, o prezență activă pe rețelele de socializare, care NU are nicio legătură oficială cu procesul de judecată dintre Sandu și Anna Mihalachi. În luna noiembrie 2024 ea a participat și la protestul organizat de Partidul Socialiștilor în fața Curții Constituționale, în ziua în care urma să fie validat mandatul președintei Sandu, după ce anterior a apărut în alte imagini video în care o critica pe actuala șefă a statului.