Consumatorii de energie termică din Chișinău își vor putea reduce cheltuielile cu până la 30%, grație Proiectului „Optimizarea sistemului de alimentare centralizată cu energie termică din municipiul Chișinău”. Proiectul presupune o modernizare radicală a sistemului de termoficare din capitală, prin instalarea a 2 510 puncte termice individuale, trecerea a 1 665 de blocuri de locuințe la un sistem de distribuție orizontală a agentului termic, realizarea a 57 de proiecte-pilot de termoizolare a blocurilor selectate, reabilitarea rețelelor termice primare și construcția a două stații de pompare.