Principalele teze:
1️⃣ Noi putem întreprinde acțiuni radicale cu unii, dar asta nu ne ajută să rezolvăm problema fundamentală - retragerea trupelor ruse și reintegrarea țării.
2️⃣ Facem tot ce putem ca stânga Nistrului să nu trăiască în beznă, să nu avem o criză umanitară acolo.
3️⃣ Rusia a creat o problemă, iar acum are loc pregătirea spațiului informațional pentru agresiunea hibridă. Este clar că Gazprom va livra gaze într-o cantitate mai mică, cât să ajungă pentru malul stâng, dar să fie imposibil să livreze energie mai ieftină pentru malul drept. Pentru ca într-un final să ne împingă într-un scenariu de escaladare, de conflict. Este exact ce vrea Kremlinul. Chișinăul nu va accepta aceste trucuri. Pentru noi e importantă pacea și securitatea.
4️⃣ Obiectivul final al Kremlinului este destabilizarea în regiune -> apoi în zona de securitate -> apoi în toată țara -> ca într-un final să existe o administrare pro-rusă la Chișinău după alegerile parlamentare. Și de acolo se începe folosirea capacităților militare împotriva Ucrainei sau României. Noi trebuie să avem acest scenariu în vedere. Noi trebuie să cuplăm mândria la rațiune.