Declarația președintei Maia Sandu despre vizita liderului de facto al regiunii transnistrene, Vadim Krasnoselski, la Moscova, făcută după ședința Consiliului Suprem de Securitate, a provocat un val de reacții negative pe rețelele de socializare. În timp ce unii utilizatori acuză autoritățile că permit liderului nerecunoscut din stânga Nistrului să uneltească împotriva Republicii Moldova în capitala rusă, alții au sugerat că, prin astfel de afirmații, șefa statului face din regimul de la Tiraspol „subiect politic”