ATENȚIE, e necesar să economisim. Ministerul Energiei: Pentru data de 14 ianuarie se planifică un consum de energie electrică pe malul drept al râului Nistru similar ca și pentru data de 13 ianuarie, dar din cauza limitei de capacitate a interconexiunii cu România (cumulat pe Piața pentru ziua următoare și pe Piața intrazilnică) nu a fost posibilă rezervarea integrală a capacității, prin urmare în intervalul orelor 16.00-19.00, pentru a-și acoperi prognozele de consum, Republica Moldova va apela la energie de urgență
Volumul energiei de urgență este doar 3% din consumul zilnic și deocamdată nu influențează tarifele pentru consumatori, însă aceasta are de obicei un cost de 2-4 ori mai mare.