"Lăsați-ne așa cum suntem, noi așa prețuri nu putem plăti, nu ne trebuie nouă așa preț, lasați-ne așa cum noi am fost, de unde să plătim așa tarife?", au spus oamenii.

Maia Sandu: Prețul e acela care îl plătește toată țara. Care vor, se conectează, care nu vrea - fiecare individual decide. Ce e mai bine să stați fără curent?

- Da, a mai fost așa și nu am murit, a fost și mai rău.

Maia Sandu: "E bine să aveți o alternativă"

- "NU!"

Maia Sandu: "Noi nu știm ce va face Gazprom, dacă va livra gaz sau nu, cât va dura criza. Să știți că noi vom aduce curentul electric până la marginea localității. Fiecare decide dacă vrea sau nu să se conecteze".