Din aceeași ediție
Primele declarații din Zona de Securitate. Maia Sandu: Am avut discuție cu mai mulți primari și șefi de raioane. Am ascultat situația din fiecare localitate și am notat care sunt necesitățile imediate. Am înțeles că e nevoie de sprijin sub formă de lemne, peleți, e nevoie de generatoare în plus. (...) Discutăm cu partenerii noștri externi despre potențiale ajutoare
Ieri în r. transnistreană au avut loc peste 150 de avarii ale circuitelor electrice, din cauza suprasarcinii. Au rămas fără curent peste 3200 de persoane
Ipoteză a unei influente publicații ucrainene despre Transnistria: Rusia a declanșat criza gazelor pentru a ajuta un candidat pro-rus care o va rezolva și va deveni un erou popular
Vremea ține deocamdată cu noi. 15% din electricitatea consumată ieri a fost produsă de regerabile, anunță Ministerul Energiei, care a publicat structura producerii și importurilor de curent. 46% din energie a venit din România