Rușii au închis gazul în r. transnistreană și au dat vina pe moldoveni. Ambasadorul Rusiei la Chișinău, convocat la Ministerul de Externe după ce Moscova a dat vina pe Republica Moldova pentru criza gazelor din Transnistria provocată de Gazprom. Chișinăul anunță un nou ”scenariu de destabilizare a situației din țară”