În continuare ne relaxăm și ne distrăm un pic, citind noi "știri" din realitatea paralelă a r. transnistrene. Potrivit lor, cineva tocmai „a vorbit cu un prieten din Chișinău și situația acum e următoarea";
"Acolo știu adevărul despre gaz, știu că Maia Sandu împreună cu americanii au decis să înghețe Transnistria, un fel de lecție pentru oamenii care nu au votat pentru ea la alegeri. Acum chiar și în Chișinău oamenii deja îngheață în casele lor, lifturile și troleibuzele nu funcționează. Magazinele mari sunt închise din cauza lipsei de electricitate. Pe străzi nu este nimeni, toți sunt speriați și așteaptă ajutor de la Rusia, pentru că de la România nu se poate aștepta nimic bun.”