Aceștia spun că își exprimă "îngrijorarea cu privire la acumularea de datorii MoldovaGaz", deși acest lucru nu se întâmplă de mai bine de 3 ani. PSRM spune că "situația creată este o consecință directă a politicilor iresponsabile ale actualei guvernări".
În rezultat, PSRM sugerează că Guvernul și MoldovaGaz trebuie să facă o ședință și să identifice soluții pentru a plăti o pretinsă datorie. Deși nu menționează despre ce sumă e vorba, Gazprom a anunțat anterior că ar fi vorba de cca 700 mln de dolari pe care o văd ei în acte.
Autoritățile moldovene au desfășurat un audit la MoldovaGaz și declară că o mare parte din datorie e fictivă.