1️⃣ Moldova ar fi vinovată ca Rusia nu livrează gaz pe gratis, după ce au acumulat $10 miliarde de dolari datorii timp de 30 de ani.

2️⃣ MoldovaGaz e vinovată de situația creată. Uită să menționeze că e o companie controlată tot de ruși prin Gazprom și unde dețin majoritatea de 51%.

3️⃣ După ce Ucraina a anunțat că nu va permite tranzitul de gaz rusesc, asta eliberează Gazprom de responsabilități și în noile circumstanțe - totul ar cădea în sarcina Moldovei - să caute alternative pentru livrarea de gaz în r. Transnistreană. Sursele media trec sub tăcere faptul că gaz și rute alternative există - dar cineva trebuie… să-l plătească.