⏺
BREAKING! Gazprom anunța oficial ca lasă regiunea transnistreană fără gaz din 1 ianuarie. Rușii au găsit și motiv: __"precum că SA "Moldovagaz" nu își îndeplinește în mod regulat obligațiile de plată conform contractului în vigoare, ceea ce reprezintă o încălcare semnificativă a condițiilor acestuia"
(…) Moldova are electricitate din surse alternative.
Decizia rușilor va duce automat scumpiri de energie electrică pe malul drept al Nistrului.
Malul drept nu mai cumpără gaz de la Gazprom direct de cca 2 ani.
28 decembrie 2024, 16:23