Potrivit acestuia, compensația minimă va fi de 500 lei, în loc de 300 lei, cum a fost în luna noiembrie, iar valoarea maximă a compensației va fi de 1 000 lei, în loc de 800 lei. Astfel, compensația medie va crește de la 524 de lei la 715 de lei.
Gospodăriile vulnerabile energetic vor primi compensațiile pentru luna decembrie începând cu data de 10 ianuarie