1️⃣ "Mi-ați acordat încrederea pentru a continua un drum pe care l-am început împreună, acum 4 ani. Primesc acest nou mandat în primul rând cu smerenie, dar și cu determinare.
2️⃣ "Patru ani în urmă, am promis vremuri bune. A fost o promisiune sinceră. Însă vremurile s-au dovedit a fi dificile, de restriște. Moldova s-a pomenit în mijlocul unor crize regionale și globale. După pandemie a urmat creșterea prețurilor, criza energetică, șantajul cu gaze, acum - șantajul cu întuneric.
Un război care a alungat de acasă milioane de oameni, a afectat economia, și ne-a marcat ca oameni - am devenit martori ai unor tragedii și atrocități pe care nu le credeam posibile în vremurile noastre.
3️⃣ Vă mulțumesc din suflet tuturor pentru patriotism, curaj și unitate, pentru omenie și generozitate. Putem fi mândri că, în pofida greutăților, am reușit să fim de partea bună a istoriei!
4️⃣ Mesajul meu de astăzi este unul optimist. Moldova nu este doar o țară mică cu o inimă mare.
5️⃣ Vreau să vă vorbesc despre MOLDOVA și veți vedea că fiecare literă din acest cuvânt ne spune ceva în parte.
M de la moștenirea noastră,
O de la optimism, energia noastră națională,
L de la luptă, căci ea continuă. Moldova are un vis și îl va apăra,
D de la dezvoltare - pasul nostru de la vis la realitate,
O de la organizare și organizarea va fi mai bună,
V de la voința de a înfrunta vijelia care vine, dar ne pregătim,
A de la ambiție. Cu ambiție sănătoasă ne putem atinge obiectivul...”
6️⃣ Ca Președinte contați pe mine. O să vă ajut, o să vă sprijin, o să vă ghidez, cu smerenie și bună credință, pe măsura puterii mele și cu voința lui Dumnezeu.
Antreprenori ai țării, arătați și voi drumul spre bunăstare.
Instituții media, identificați și promovați oameni și istorii de succes.
Societate civilă, inspirați o națiune zi de zi, așa cum ați făcut-o în acest an.
Angajați publici, demonstrați în fiecare zi că statul este aici pentru cetățeni.
Judecători și procurori, faceți justiția pe care o așteaptă întreaga țară.
Da, eu, Parlamentul, Guvernul vom depune toate eforturile, dar vă invit la o mare mobilizare națională, căci dacă nu ne salvăm singuri, nu ne salvează nimeni. Să avem ambiția asumării, ca oameni și ca echipă!
7️⃣ După 4 ani, cu smerenie pot spune că, împreună, am făcut ceva ce niciodată nu s-a făcut în 30 de ani de independență. Moldova e mai respectată ca oricând, lumea se uită la noi cu drag și interes, și ne sprijină în visul nostru. Restul depinde de noi.
8️⃣ Cu Doamne ajută! Vă mulțumesc și mă înclin în fața voastră! Să ne luăm răgaz pentru a ne bucura de sărbători și să ne reapucăm de treabă cu și mai multă sârguință în 2025. Vă urez Crăciun fericit și un 2025 cât mai bun!"