Premierul Recean anunță că începând cu 26 decembrie, la Guvern va fi activată o Celulă de Criză. Anunțul a fost făcut de premierul Dorin Recean, potrivit căruia măsura este necesară „pentru a ne asigura că gestionăm eficient orice situație de urgență”
„Am avut astăzi o ședință comună cu miniștrii, directori de agenții, instituții publice, companiile energetice și reprezentanții instituțiilor subordonate despre prioritățile și măsurile necesare pentru a asigura o perioadă a sărbătorilor de iarnă liniștită și sigură.