Ca să fiu sincer, n-am auzit niciodată o prostie mai mare de la SVR (Serviciul de Informații Externe al Rusiei). Nici măcar atunci când raportau lui Putin că ucrainenii așteaptă trupele rusești cu pâine și sare.

"Maia Sandu a ordonat pregătirea unei operațiuni militare în Transnistria."

Trebuie să recunosc că am comunicat adesea cu Președintele pe tema r. transnistrene. N-am văzut o preocupare mai mare pentru pace și liniște pe malul stâng în nicio altă chestiune, de la niciun alt conducător de stat. Mai ales în contextul războiului din Ucraina. La insistențele ucrainenilor de a rezolva "problema" cu regimul neloial din spate, răspunsul a fost categoric - NU. Inclusiv în privința depozitului de muniții de la Cobasna.