Așa zisul șef pe economie în regiune, Obolonic, anunță că, în orice scenariu, cetățenii vor avea gaz și electricitate de Revelion.
Dacă rușii nu vor livra gaz în regiune, încălzirea centralizată din r. transnistreană se va opri la 7 dimineața pe 1 ianuarie 2025.
Din aceeași ediție
Federația Rusă nu a făcut până în prezent rezervări de capacitate pentru transport de gaz pe ruta alternativă (Turcia/Bulgaria/Moldova) după 1 ianuarie, după ce ucrainenii au anunțat că nu vor mai permite tranzitul de gaz rusesc, începând din prima zi a anului viitor