Astfel, dacă rușii le închid gazul transnistrenilor (și ei nu vor avea energie pentru export pe malul drept), iar din România nu vom putea cumpăra suficient, am putea avea deconectări pe grafic începând cu 1 ianuarie 2025.
Potrivit comunicatului, nu vor fi deconectate: spitalele republicane, regionale, raionale, municipale; instituțiile pentru asigurarea apărării, aeroportul, stațiile de alimentare cu energie a transportului electric urban, serviciul de stat de televiziune și radiodifuziune.
În cazul unor volume mici lipsă (30MW), lumina se va deconecta câteva ore în timpul a 24 de ore. În cazul lipsei volumelor moderate (60MW) - lumina se va deconecta de 2 ori pe zi. În cazul unor volume mari lipsă (90MW) - lumina se va deconecta de câteva ori pe zi.
Moldova consumă seara (18:00-22:00) un maxim de cca 700-950 MWh