Paniș este cel l-a repus în funcția de președinte al Curții de Apel pe Vladislav Clima, pe 31 decembrie 2021. O notă SIS arăta ulterior că magistratul ar fi fost conflict de interese cu Clima.

De-a lungul timpului, Paniș a acuzat noul CSM că este la cherem politic și că este controlat de PAS. De cealaltă parte, fost exponent al guvernării Plahotniuc, Eugeniu Nichiforciuc i-a spus lui Paniș "să-și întrebe tatăl cum a ajuns judecător. După ce va afla adevărul, să vedem dacă va mai avea acest tupeu care îl are în spațiul public"

Consilierul MAN, Victor Pruteanu, susține că decizia de astăzi a Consiliului Superior al Magistrarurii în privința judecătorului Alexei Paniș, propus Maiei Sandu spre eliberare, „va ajunge la CtEDO, iar Republica Moldova se va mai face încă o dată de rușine în fața lumii întregi”. „Justiția e coruptă de partidul de guvernare prin codruții săi instalați în funcție la CSM, a scris Pruteanu.