Borosan: "În graficele atașate sunt prezentate sursele de aprovizionare cu energie electrică a țării noastre pentru data de 16 decembrie curent.
Una din principalele vești bune este că energia regenerabilă a ajuns să constituie 14% din consumul nostru în această zi!
Energia din surse regenerabile o înlocuiește pe cea de import sau de la MGRES și este mai ieftină. Regenerabilele, împreună cu CET-2 și CET-Nord au produs 41% din consumul final, 31% fiind cumpărate de la MGRES, iar 27% importate din România".
Din aceeași ediție
O parte din energia din România este cumpărată de la companiile de stat la prețuri plafonate, dar vârfurile de consum, între orele 7-11 și 18-23, sunt acoperite prin achiziții de la bursa OPCOM la prețuri mult mai mari. Pe 16 decembrie, acestea au fost de 200 Euro/MWh
Am putea să ne întrebăm ce impact are becul meu de la bucătărie la nivelul întregii țări? Dacă fiecare dintre noi vom folosi energia rațional, vom reduce consumul de energie la nivel de țară și astfel importul de energie mai scumpă