Borosan: "În graficele atașate sunt prezentate sursele de aprovizionare cu energie electrică a țării noastre pentru data de 16 decembrie curent.

Una din principalele vești bune este că energia regenerabilă a ajuns să constituie 14% din consumul nostru în această zi!

Energia din surse regenerabile o înlocuiește pe cea de import sau de la MGRES și este mai ieftină. Regenerabilele, împreună cu CET-2 și CET-Nord au produs 41% din consumul final, 31% fiind cumpărate de la MGRES, iar 27% importate din România".