Deși rușii nu au rezervat gaz pentru ei, deocamdată, separatiștii de la Tiraspol dau vina pe... Chișinău. Potrivit mediei locale, Chișinăul va fi de vină dacă nu vor primi gratuit de la 1 ianuarie, în condițiile care Ucraina a anunțat că nu va mai permite tranzitul de gaz pe teritoriul său
Ceban de Gazprom s-a lăudat vineri că a cumpărat tot necesarul de gaze pentru acest sezon de încălzire, adică 748 de milioane de metri cubi. Ceban de Gazprom ne-a divulgat și prețul: 509 euro pentru mia de m3. Adică un preț MAI MARE decât în cam 99% din zilele anului 2024. Astăzi, prețul gazelor la bursa de la Amsterdam a pornit de la 420 de usd. Iar prețurile sunt în continuă scădere. Este și un trend istoric deja ca începând cu februarie gazul să fie tot mai ieftin. Așa e firesc, pentru că vine primăvara și scade consumul. Anul trecut, spre exemplu, la sfârșit de februarie gazul costa 260 usd, chiar dacă începuse sezonul de încălzire cu un preț dublu, de 530 usd. În aceste condiții, de ce Ceban de Gazprom a cumpărat toate cantitățile în noiembrie și decembrie, când tocmai erau cele mai RIDICATE prețuri? Mai ales că noi am avut 380 în septembrie, 360 în iulie, 330 în iunie, 330 în mai, 330 în aprilie, 300 în martie și 260 în februarie. Și în condițiile în care chiar și în urma audierilor parlamentare s-a recomandat să se cumpere cantități mici zilnic, de 10-30 mln m3. În asemenea condiții, chiar dacă am avea fluctuații de preț, acestea nu se vor simți în tarife, deoarece se face o medie a achizițiilor. Așadar, Ceban cumpără 748 mln m3 la 509 euro (539 usd), în condițiile în care azi avem 423 usd. La un simplu calcul, apare o DIFERENȚĂ de 88 de milioane de dolari doar la ziua de astăzi, bani pe care noi va trebui să-i achităm din propriile buzunare. Dar, probabil chiar mai grav, această decizie a lui Ceban a dus la creșterea tarifelor, nemulțumiri și tensiuni sociale.