Rusia după placul său vrea să închidă căldura și lumina în r. transnistreană - voi spuneți că de vină este Moldova.

Kremlinul aduce bani murdari cu care vrea să oprească dezvoltarea țării, voi închideți ochii și nu vedeți nimic.

În loc să ajutați, așa cum puteți, Moldova să treacă prin probleme - voi vreți să destabilizați țara.

Voi spuneți că eu sunt arogant și vorbesc urât cu voi. Eu pur și simplu nu pot să tolerez această ipocrizie, dar mai ales e greu să tolerezi trădarea de patrie și trădarea interesului național. Voi nu vreți școli, drumuri reparate, pensii mai mari și salarii crescute, ceea ce facem în ultimii ani, nu vreți pace, pe care o asigurăm dificil în ultimii ani. Voi faceți glume pe seama războiului. Acesta aduce o mulțime de probleme. Probleme din cauza cărora suntem aici.

Voi vreți un guvern care să ridice în slăvi un stat străin. Moldova continua să stea dreaptă și să se dezvolte, chiar dacă mulți din voi sunteți plătiți să munciți împotriva acestui lucru.

Dacă ați avea un gram de cinste, ați spune cetățenilor adevărul: Moldova nu se pomenește în criză energetică, ci faptul că, Kreminul face tot posibilul pentru a folosi energia și frigul împotriva oamenilor. Să vă ajut eu să găsiți un termen potrivit pentru bombardarea infrastructurii enegetice din Ucraina, mai ales pe timp de iarnă? Cine e de vină că a încălcat contractul în plină iarnă sperând să destabilizeze situația în toată țara? Cine bombardează liniile electrice, pentru a genera o criză electrică. Știți, dar nu spuneți. E angajatorul vostru".

Moțiunea de cenzură nu a trecut. Pentru ea au votat doar 18 deputați din numărul de 51 minim necesar