Șeful SIS, în plenul Parlamentului: „E foarte clar că vor fi agresiuni directe asupra alegerilor parlamentare din 2025. Pericolul vine din Rusia”
Kremlinul pregătește în 2025 un „asalt decisiv” asupra R. Moldova. SIS: „Ingerințele străine sunt departe de a se fi încheiat și este foarte clar că vom avea parte de agresiuni directe asupra alegerilor parlamentare din 2025. Directorul SIS. Rusia va încerca, și în 2025, infiltrarea persoanelor în politică pentru a obține controlul asupra Parlamentului și altor instituții”
Discuțiile Guvern - sindicate - fără numitor comun. Profesorii ies mâine la pichet în fața Parlamentului: „Nu există motive ca să renunțăm la proteste”
Mincinosul de la Tiraspol. Liderul separatiștilor de la Tiraspol, Vadim Krasnoselkii, a spus ieri în discursul său din raion că de vină pentru că Gazprom nu le va da gaz gratuit după 1 ianuarie, dacă asta se întâmplă - va fi... Chișinăul. Asta pentru că transnistrenii au vorbit și cu rușii și cu ucrainenii pentru a păstra tranzitul, însă "moldovenii nu s-au preocupat de asta"
Krasnoselskii a continua să mintă, deși știe foarte bine că Rusia le poate trimite gaz pe ruta alternativă (Turcia - Bulgaria - România - Moldova) și va păstra tensiunea până în ultimul moment: "Apare întrebarea, dar cine trebuie să se înțeleagă. Este MoldovaGaz, persoanele oficiale ale Moldovei, ei trebuiau, era răspunderea lor. Nu e adevărat că cineva nu vrea să trimită gaz. Eu am informații că nici Ucraina și nici Rusia nu vor să blocheze gazul care ajunge în Transnistria", a spus Kranoselskii, deși o lume întreagă știe că Ucraina a anunțat încă de acum jumătate de an că nu va mai permite tranzitul de gaz rusesc pe teritoriul său.