Miniştrii de interne din ţările UE au aprobat joi dimineaţa, la Bruxelles, aderarea României şi Bulgariei la spaţiul Schengen cu frontierele terestre, începând de la 1 ianuarie 2025, potrivit unui comunicat al Comisiei Europene.

Astfel, călătorii nu vor mai fi nevoiți să stea în vamă când merg spre Vest (granița România/ Ungaria /Bulgaria)