Serebrian a sublinat că în prezent, în regiunea transnistreană locuiesc circa 300.000 de cetățeni moldoveni care riscă în mijloc de iarnă să rămână fără gaz și energie electrică. Iar sarcina Guvernului este să reducă din riscul impus de Gazprom, singura sursă de gaze pentru malul stâng al Nistrului.