Serebrian a sublinat că în prezent, în regiunea transnistreană locuiesc circa 300.000 de cetățeni moldoveni care riscă în mijloc de iarnă să rămână fără gaz și energie electrică. Iar sarcina Guvernului este să reducă din riscul impus de Gazprom, singura sursă de gaze pentru malul stâng al Nistrului.
Din aceeași ediție
Dodon a plecat din nou în Rusia; „Formula dezvoltării economiei” reieșind din „nevoile reale ale oamenilor”, pe agendă
The Telegraph: Regimul lui Putin ar putea fi mai aproape de un colaps sovietic decât credem / De ce războiul din Ucraina s-ar putea încheia la Riad
Zeci de mesaje de nemulțumire apar pe rețelele de socializare, după ce consumatorii cu grad înalt de vulnerabilitate au fost anunțați că vor primi doar 300 de lei compensație pentru plata la facturile de energie
În alte cazuri, cetățenii au aflat că statul le-a descoperit venituri mai mari decât ar fi declarat.
„E mai mult decât o batjocură”. Reacții după calcularea compensațiilor la gaze. Ce spune Ministerul Muncii și Protecției Sociale