Așa zisul ministru al economiei din regiune, Obolonik, anunță că regiunea are rezerve de cărbuni pentru a-și produce electricitate timp de 50 de zile.
Electricitatea nu va fi disponibilă și pentru malul drept, care va trebui să procure la prețuri mai mari de pe piața europeană.