Rateul principal dacă mă întrebați pe mine, s-a făcut în prima parte a anului - nimeni nu și-a asumat - ca gazul din stoc să fie substituit cu gaz ieftin de pe piață (SWOP). Iar prețurile cele mai bune care le-am avut - să fie folosite din plin pentru a optimiza portofoliul de stocuri de gaz. Asta e opinia mea. MoldovaGaz nu putea face asta, pentru că mulți nu voiau să le vândă gaz fiind o companie fiică Gazprom, cu un bilanț complicat. Și MoldovaGaz mai avea obligații contractuale de a cumpăra gaz de la Energocom doar până la sfârșit de aprilie când a expirat starea de urgență, mai sunt nuanțe, dar nu vreau să intru în detalii.
În 2 ani, Guvernul și CSE au făcut din Energocom instrumentul principal de asigurare cu gaz a țării. Cu bani, cu granturi, cu credite garantate, pentru flexibilitatea companiei, pentru cumpăra când și cât consideră, Guvernul a adus consultanți, o groază de chestii, practic le-a pus piața pe masă.
Așteptarea mea era ca Energocom să-și exercite rolul după ce am ieșit din stara de urgență. Dacă compania a ajuns ca cineva politic să-i spună: cu prețul ăsta să cumpere de acolo, pentru ce mai e nevoie de astfel de companie. Am atenționat acest lucru, am cerut de mai multe ori înlăturarea șefului Energocom. Azi dl premier a acceptat această propunere la pachet cu mine. Prima dată am solicitat demiterea lui Bînzari încă în toamna trecută. Eu nu am depus cereri, asta a fost propunere în discuții. Eu de multiple ori i-am solicitat asta, comunicarea a fost proastă cu Energocom încă de anul trecut".
Parlicov: "Poate asta e greșeala mea, dar eu nu am făcut show, nu am scandalizat lucrurile, dar părerea mea este că ratarea achizițiilor ține de Energocom. Câteva elemente: Când au fost cele mai bune prețuri - ianuarie până în aprilie - Energocom vindea gazul către MoldovaGaz, avea preț garantat, gaz în stoc, și pe piață gazul era ieftin. În opinia mea atunci, Energocom trebuia să cumpere gazul ieftin de pe piață, să-l dea la MoldovaGaz cu preț stabilit prin decizia CSE, politic asumat. Astfel, stocurile de gaz, portofoliul, trebuia să se ieftinească semnificativ. Ei trebuiau sa intre în vară cu stoc la preț bun