Rateul principal dacă mă întrebați pe mine, s-a făcut în prima parte a anului - nimeni nu și-a asumat - ca gazul din stoc să fie substituit cu gaz ieftin de pe piață (SWOP). Iar prețurile cele mai bune care le-am avut - să fie folosite din plin pentru a optimiza portofoliul de stocuri de gaz. Asta e opinia mea. MoldovaGaz nu putea face asta, pentru că mulți nu voiau să le vândă gaz fiind o companie fiică Gazprom, cu un bilanț complicat. Și MoldovaGaz mai avea obligații contractuale de a cumpăra gaz de la Energocom doar până la sfârșit de aprilie când a expirat starea de urgență, mai sunt nuanțe, dar nu vreau să intru în detalii.

În 2 ani, Guvernul și CSE au făcut din Energocom instrumentul principal de asigurare cu gaz a țării. Cu bani, cu granturi, cu credite garantate, pentru flexibilitatea companiei, pentru cumpăra când și cât consideră, Guvernul a adus consultanți, o groază de chestii, practic le-a pus piața pe masă.

Așteptarea mea era ca Energocom să-și exercite rolul după ce am ieșit din stara de urgență. Dacă compania a ajuns ca cineva politic să-i spună: cu prețul ăsta să cumpere de acolo, pentru ce mai e nevoie de astfel de companie. Am atenționat acest lucru, am cerut de mai multe ori înlăturarea șefului Energocom. Azi dl premier a acceptat această propunere la pachet cu mine. Prima dată am solicitat demiterea lui Bînzari încă în toamna trecută. Eu nu am depus cereri, asta a fost propunere în discuții. Eu de multiple ori i-am solicitat asta, comunicarea a fost proastă cu Energocom încă de anul trecut".