Parlicov: "Când am preluat mandatul, știam că este temporar. Că sunt aici atâta timp cât au încredere în mine. Nu au încredere în mine - plec, care este problema..."
Tofilat: Sunt surprins de afirmațiile premierului Recean, toți sunt de vină în afară de Ceban. Prin deciziile de azi el a demonstrat că nu este voință politică de a face ordine la Moldovagaz. Dl Recean distribuie falsuri. Eu nu am competențe de a bloca achizițiile de gaze și el știe asta foarte bine. Am cerut de la Moldovagaz să nu cumpere tot volumul pentru iarnă într-o zi, exact asta a fost una din recomandările după audierea de la parlament. Îmi voi prezenta cererea de demisie, dar voi continua să investighez activitatea Moldovagaz și să informez opinia publică. Lupta nu s-a încheiat. Este mizerabil ce se întâmplă, noi nu pentru asta am protestat în perioada statului capturat.
Cozer: Nu sunt suținătorul lui Parlicov, consider că a gafat, inclusiv când s-a înconjurat la minister de niște incompetenți feerici.
Dar să-l demiți pe Parlicov, să arunci toată vina pe el și Sergiu Tofilat, iar în același timp să mizezi în continuare pe Ceban, este extrem de grav. Parlicov o fi greșit și el, dar nu este el cel care a sabotat ani la rândul, în funcția de director Moldovagaz, acest stat.
Asociația WatchDog: Afirmațiile privind responsabilitatea colegului nostru Sergiu Tofilat în eventuala blocare a achizițiilor de gaze naturale la prețuri avantajoase nu este argumentată. Periclitarea procesului de achiziții este în mare măsură vina directorului interimar al MoldovaGaz – Vadim Ceban.