Rusia: „UE a ordonat conducerii Moldovei să creeze partid pro-occidental”. Mazeiks: „Mulțumesc pentru această glumă”
Concluzii despre audierile de ieri de la Parlament, cu privire la creșterea tarifului la gaz: E clar că nimic nu e clar
Valeriu Pașa: Consider strict necesară demiterea directorului Energocom. Pentru că nu a asigurat la timp informarea MoldovaGaz și a conducerii statului despre cum trebuie organizate corect achizițiile. La fel, demiterea prin neincluderea în noul consiliu de administrație a directorului MoldovaGaz Vadim Ceban. Nu doar pentru că a prăvălit achizițiile, dar și pentru jocurile politice și finanțarea propagandei pro-ruse din facturile plătite de noi.
Iar de la Victor Parlicov mă aștept să își prezinte demisia pentru simplul motiv că i-a trecut prin minte să îi propună agentei de influență a FSB Pahomova să fie numită în consiliile de observatori a unor companii energetice de stat. Asta, din punctul meu de vedere, e mult mai grav decât ce s-a întâmplat cu achiziția de gaze.
Sergiu Tofilat: Spre regret, azi au fost niște discuții sterile fără nici un rezultat, mai mult de ochii lumii. Am venit cu 2 pagini de întrebări și am putut adresa doar 2, fără a primi răspunsuri clare. Problemele nu au dispărut nicăieri. Formatul discuțiilor trebuie să fie unul profesionist, fără camere și populism, pe probleme concrete, cu instituțiile responsabile. La final trebuie formulată o listă de recomandări, să fie clar ce avem de făcut. Dacă totul se limitează la “a găsi vinovatul”, fără a lua careva măsuri, la iarna viitoare ne vom pomeni fix în aceeași situație și vom căuta alți vinovați.
Radu Marian, replică către Tofilat: "Sergiu, chiar așa? A fost totul live, cum poți să minți! Te-am rugat să dai la început două întrebări, pentru că erau 50 de oameni la audieri, să oferim și altora posibilitatea să dea întrebă. La final am revenit la tine și ai mai dat încă câteva întrebări, ți-am dat ocazia să dai întrebările care ai vrut și nu te-am întrerupt. Acțiunile necesare le-am transmis instituțiilor. NU trebuie să crezi că toți îs proști în jur și tu ești cel mai deștept".