Valeriu Munteanu, ex-ministru al Mediului și fost deputat în Parlamentul R. Moldova pe listele Partidului Liberal ajunge deputat în Parlamentul României pe listele Alianței pentru Unirea Românilor (AUR). Munteanu a obținut mandatul de deputat candidând în circumscripția Dâmbovița
Munteanu este președintele interimar al organizaţiei teritoriale Dâmbovița al AUR și vicepreședinte al AUR România. El a fost cap de listă al formațiunii în listele pentru Camera Deputaţilor. În Dâmbovița a candidat și fostul premier român Victor Ponta, din partea PSD. Și Ponta a acces în Parlament.