Compania de Stat Energocom anunță că a restituit la bugetul de stat, în două tranșe, un miliard de lei din contul reducerii capitalului social al companiei. Astfel, întreprinderea și-a onorat obligațiile prevăzute în Legea bugetul de stat pentru anul în curs, potrivit căruia Societatea comercială va organiza procedura de achiziționare a 1 300 000 de acțiuni proprii. Prima tranșă de 300 de milioane de lei a fost transferată în luna iunie