"România, de la independență până în prezent, a fost alături de Republica Moldova și cetățenii săi. În condițiile crizei energetice și a situației dificile din Ucraina, producătorii din România au vândut energie Republicii Moldova la prețul pafonat de 450 de lei/MWh. România ne-a donat vaccinuri, mii de cărți și a acordat mii de burse de studii și alocații sociale. România a alocat sprijin financiar pentru renovarea Sălii cu Orgă și a Muzeului de Artă, iar sute de mii de copii se bucură de condiții mai bune în grădinițe datorită investițiilor României.
Azi, haideți să fim alături de românii care își protejează democrația și libertatea, valorile europene și statul de drept prin a fi vocile Chișinăului care se vor alătura miilor de voci din orașele României", se spune în anunțul organizatorilor.