Inclusiv cu majorările aprobate astăzi de ANRE, oamenii vor fi protejați, pentru că Guvernul va acorda compensații tuturor celor care au nevoie”, a declarat premierul, aseară în cadrul unei emisiuni

Declarația vine după ce ANRE a aprobat noile tarife din 1 decembrie. Într-o scrisoare expediată de Moldovagaz Agenției, compania a solicitat aprobarea unui preț mai mare, de 16.17 lei m3, adică cu 6% în plus. Din luna mai, consumatorii casnici achită 13.12 lei (cu TVA) pentru un metru cub de gaze.