Sergiu Tofilat, membru în Consiliul de Observatori al MoldovaGaz, cere transparență și consultări publice după ce MoldovaGaz a cerut creșterea tarifului cu 30%
Tofilat: Azi Moldovagaz a depus cerere de majorare a tarifelor, iar conducerea ANRE se întrunește mâine dimineață să examineze și să aprobe tarifele. Până a discuta cifrele (nu văd de unde creștere cu 39,7%), ANRE nu are dreptul să aprobe tarifele fără consultări publice. Asta se admite doar în cazul situațiilor excepționale, vedeți extras din art. 9 a legii gazelor 108/2016. Pregătesc o cerere oficială la directorii ANRE. Respectați procedurile de transparență și organizați ședință publică, cu prezența presei. În caz contrar, voi adresa o plângere penală pentru abuzul care-l faceți.