Președinta Maia Sandu, la Forumul de Integrare Europeană: „Este o victorie pentru democrație și pentru toți oamenii care vor să trăiască în pace, libertate și prosperitate acasă. În ultimii ani, am făcut pași mari – de la obținerea statutului de țară candidată până la deschiderea negocierilor de aderare – și am arătat că Moldova poate”, a declarat Președinta Maia Sandu. Președinta a mai subliniat că principalele priorități pe care trebuie să ne concentrăm sunt finalizarea reformei justiției, consolidarea economiei și întărirea securității. „Nu avem timp de pierdut – fiecare întârziere le dă șansa celor care vor să ne oprească din drum. Să lucrăm împreună, cu încredere și cu dragoste de țară, ca să transformăm Moldova într-un stat european, prosper și sigur”, a punctat șefa statului