Alex Cozer: Ce caută ministrul Energiei la Gazprom, dacă rușii au confirmat la 10 octombrie că vor livra gaze spre Moldova? La 9-10 octombrie curent, Vadim Ceban, peședintele Consiliului de Administrare al Moldovagaz, s-a deplsat la Sankt-Petersburg pentru a discuta despre continuarea livrărilor de gaze după 1 ianuarie 2025, când expiră contractul de tranzit prin Ucraina. Din documentul, semnat de către Ceban și trimis Ministerului Energiei, reiese clar că „s-a ajuns la o înțelegere" ca rușii să livreze gaze spre Moldova și după 1 ianuarie. De ce atunci ministrul Energiei a decis să mai întreprindă o vizită în Rusia pentru a se întâlni cu reprezentanții „Gazprom”, se întreabă jurnalistul Alex Cozer