Pentru a intra în vigoare, decizia urmează să fie votată și de Parlament în 2 lecturi. Ar urma să intre în vigoare aproximativ la mijlocul lunii decembrie
Ministerul promite și un regulament cu privire la folosirea telefoanelor în instituțiile de învățământ.