LIVE Luni, 22 iunie 2026
Buletin de știri · Moldova & Lume

Redacția

Cele mai importante știri, oră de oră
← Înapoi la știri
📚

Duelul dintre primarul Capitalei, Ion Ceban și Dan Perciun, ministrul Educației

19 noiembrie 2024, 13:23
Din aceeași ediție
💰

Ion Ceban anunță că a informat azi misiunile diplomatice despre "cum guvernarea PAS nu vrea să-i transfere bani pentru a acoperi achitarea salariilor și premiilor profesorilor pentru ultima lună din an, transferându-i doar 36 de milioane de lei din cei peste 200 necesari"

19 noiembrie 2024, 13:23
sursa: t.me ↗ Sursă 🔗 Link
⏰

Ministrul Educației, replica către primarul Capitalei, Ion Ceban: Primăria are economii de 164 mln, dar mai vrea încă 160 pentru cheltuielile pentru 1 lună. Soluția noastră constă în realocarea fondurilor necheltuite de pe liniile bugetare mai puțin utilizate către salarii. Îndemnăm Primăria să aibă o atitudine constructivă

19 noiembrie 2024, 13:23

Perciun: Primăria a planificat cheltuieli de 384 de milioane de lei pentru energie și utilități în acest an, dar până în noiembrie a cheltuit doar 220 de milioane. Mai rămâne o lună de plăți. Se vor cheltui 164 de milioane într-o lună, când pentru 11 luni au fost necesare doar 220 de milioane? Evident, nu. Costurile energiei termice și electrice au scăzut semnificativ în 2024 comparativ cu 2023, astfel încât aceste economii pot și trebuie redistribuite pentru salarizare. Aceeași situație se regăsește și la alte categorii de cheltuieli.

Până la mijlocul lunii noiembrie, cu încă o lună rămasă până la sfârșitul anului, primăria a cheltuit doar 80% din acești bani: 85% din sumele provenite de la Guvern și 57% din resursele proprii. O lună de cheltuieli reprezintă, în medie, aproximativ 8,3% din bugetul anual, astfel încât un nivel de execuție de 80-85%, cu o lună înainte de încheierea anului, nu indică probleme majore la nivelul general.

Cum a alocat primăria resursele în acest an? Pe de o parte, a planificat 2,7 miliarde de lei pentru salarii, din care s-au cheltuit deja 93%. Pe de altă parte, a alocat 384 de milioane pentru utilități, 235 de milioane pentru alimentație, 232 de milioane pentru alte servicii și 577 de milioane pentru alte cheltuieli. Din aceste sume, execuția bugetară este de 57%, 64%, 62% și 50% respectiv.

Soluția constă în realocarea fondurilor necheltuite de pe liniile bugetare mai puțin utilizate către salarii. Numai pe articolele de utilități, alimentație și alte servicii rămân disponibile 338 de milioane de lei cu o lună înainte de sfârșitul anului. În medie, în ultimele 11 luni, Primăria a cheltuit 46 de milioane lunar pe aceste trei articole – comparativ cu suma de 338 de milioane rămasă pentru ultima lună. Aceste resurse sunt suficiente pentru acoperirea necesarului de salarii.

Pentru a face acest lucru, primarul trebuie să convoace Consiliul Municipal după rectificarea bugetului de stat, la sfârșitul lunii noiembrie, și să ajusteze distribuția fondurilor din bugetul municipal.

Totodată, este important de menționat că, inclusiv cu cele 37 de milioane de lei care vor fi alocate la rectificare, municipiul Chișinău va primi din bugetul de stat în 2024 cu 245 de milioane de lei mai mult decât în 2023. Astfel, în 2024, suma totală se ridică la 3,51 miliarde de lei, comparativ cu 3,06 miliarde în 2023, ceea ce reprezintă o creștere de 7,4% – suficientă pentru acoperirea tuturor necesităților, având în vedere și scăderea cheltuielilor pentru energie și utilități.

În încheiere, sper că Primăria va adopta o atitudine constructivă și rezonabilă, fără a forța o criză artificială în scopul obținerii unor dividende politice iluzorii.

Ministrul Educației, replica către primarul Capitalei, Ion Ceban: Primăria are economii de 164 mln, dar mai vrea încă 160 pentru cheltuielile pentru 1 lună. Soluția noastră constă în realocarea fondurilor necheltuite de pe liniile bugetare mai puțin utilizate către salarii. Îndemnăm Primăria să aibă o atitudine constructivă
sursa: facebook.com ↗ Sursă 🔗 Link
Redacția
Despre Contact Confidențialitate RSS
© 2026 Redacția · Știrile aparțin surselor originale