Slusari, după remanieri: Ieri a fost o zi tragică. A fost ratată ocazia creării unei coaliției largi a forțelor proeuropene ca baza pentru un front comun în ajunul unui scrutin parlamentar decisiv. A fost pierdută posibilitatea consolidării fracțiunii de guvernare în Parlament, unde foarte mulți deputați, fie și cu întârziere, au auzit mesajul oamenilor din teritoriu și au vrut cu totul altceva. Însă prim-ministru a mers ca tancul, atăt peste ei, căt și peste doamna președintă. (...) Răspundere pentru acest dezmăț cu remanieri va purta doamna Sandu și partidul PAS, care peste căteva luni urmează să explice alegătorilor ce a fost cu aceasta profanare. Doamna Președintă a promis schimbări reale și în mare parte a fost credibilă