📍Cum s-a ajuns aici: Miercuri, OMV a declarat că a primit o hotărâre arbitrală de peste 230 de milioane de euro (243,06 milioane de dolari) de la Camera Internațională de Comerț (ICC) din cauza livrărilor neregulate de gaz ale Gazprom către unitatea sa din Germania, transmite Reuters.
În septembrie 2022, transportul prin gazoductul Nordstream din Rusia către Germania a fost întrerupt din cauza exploziilor și nu a fost niciodată reparat.
Deși hotărârea arbitrală este legată de livrările de gaz către unitatea germană din Austria, dacă Gazprom nu plătește suma decisă de instanță, OMV va trebui să compenseze creanța cu facturile din contractul său austriac de furnizare de gaz cu Gazprom Export, care vine printr-un tranzit ucrainean. Kievul a spus în repetate rânduri că nu va prelungi contractul cu Gazprom.
Pe 15 octombrie, OMV a primit o scrisoare de la Gazprom Export (o subsidiară a Gazprom) prin care se spunea că livrările de gaze naturale conform contractului existent vor fi oprite complet.
OMV are un contract de furnizare cu Gazprom până în 2040, care include o clauză de tip "take-or-pay". Această situație complică relațiile comerciale dintre cele două companii
Azi s-a anunțat că fluxurile de gaz rusesc către Europa sunt încă stabile în ciuda disputei cu OMV
Din aceeași ediție