Ala Nemerenco: Nu mai există ambulanțe neechipate în Asistența Medicală Urgentă. Echipa a ajuns la fața locului în 7 min, timp egal cu timpul de răspuns în țările UE, dar și Marea Britanie. Echipa a realizat manevrele medicale în interiorul ambulanței, având toate echipamentele necesare pentru acest scop, inclusiv oxigen și defibrilator, asistența medicală fiind acordată în volum deplin.
Deoarece intervențiile echipajului nu se soldau cu succes, în conformitate cu protocoalele clinice, este obligator să fie solicitată echipă de terapie intensivă TIM care a continuat manevrele de resuscitare. Faptul că s-a solicitat echipa de reanimare denotă gravitatea cazului și nu faptul că prima nu ar fi avut echiparea necesară. Aceasta este procedura, și medicii trebuie să resusciteze pînă este epuizată ultima șansă. Măsurile de resuscitare cardio-respiratorie și cerebrală au durat 52 minute în conformitate cu protocoalele medicale, dar cu profund regret, tânăra nu a putut fi salvată..
Ministra Sănătății, reacție pe cazul decesului Andreei Cuciuc: "Prima Ambulanță era echipată corespunzător, dar deoarece cazul era foarte grav - a fost solicitată echipa de terapie intensivă, care a venit cu a doua Ambulanță. Aceasta este procedura. Vă rog să nu atacați medicii. Cu părere de rău nu au putut face nimic. Condoleanțe familiei"