Ion Ceban s-a filmat azi în fața unei table, pe care a scris explicându-și ideile, și a acuzat ministerul Educației și Guvernul că, "din 200 de milioane de lei pe care, conform legii, trebuie să fie transferați municipalității pentru achitarea salariilor și premiilor profesorilor – au fost transferași doar 36 de milioane de lei". Ceban a acuzat autoritățile centrale că au majorat bugetele la instituțiile de stat, inclusiv ministere cu peste 300 de milioane de lei, dar nu au găsit bani pentru salariile profesorilor.
În replică, ministrul Educației Dan Perciun, a spus că edilul speculează: "Menționez că toate obligațiile salariale față de angajații din sistemul educațional vor fi respectate. În următoarea ședință de Guvern va fi aprobată rectificarea bugetului de stat, care prevede alocarea resurselor financiare suplimentare pentru toate autoritățile publice locale. Procedura de rectificare este una standard și are loc în fiecare an.
Municipiul Chișinău va primi suma de 39 de milioane de lei, resurse suficiente pentru onorarea tuturor obligațiilor financiare până la sfârșitul anului curent. Îndemn primarul să nu inducă oamenii în eroare, să se asigure de buna gestionare a municipiului și să pregătească din timp bugetul pentru anul 2025", a răspuns Perciun.
După ce a citit replica, Ceban a mai publicat un text în care spune că cele scrise de Perciun sunt declarații aberante: "Vom prezenta lista instituțiilor de învățământ care nu vor avea acoperire financiară", a scris el, publicând ulterior și un mesaj video al șefului Direcției Educație de la Primăria Chișinău.
Din aceeași ediție