Primarul municipiului Bălți, Alexandr Petkov, ar fi cedat presiunilor, iar prin urmare, și-a anulat decizia care a provocat revoltă în rândul jurnaliștilor din nordul țării. Este vorba de Regulamentul cu privire la „organizarea comportamentului și asigurarea securității interacțiunii reprezentanților mass-media și societății civile cu angajații Primăriei municipiului Bălți și consilierii Consiliului municipal Bălți”, scrie tvn.md. Decizia a fost abrogată în dimineața zilei de miercuri, 13 noiembrie curent