Maia Sandu și Recep Tayyip Erdogan au avut o întâlnire bilaterală la Baku. Ce au discutat: „Cu președintele Erdogan am discutat despre pacea și stabilitatea regională, precum și despre Găgăuzia – o punte între țările noastre. Împreună, ne propunem să conservăm limba găgăuză, clasificată de UNESCO ca fiind pe cale de dispariție, și să protejăm cultura găgăuză – o parte importantă a identității Moldovei”, a scris Maia Sandu pe X