Biden l-a felicitat pe Trump şi l-a invitat la Casa Albă pentru a discuta despre perioada de tranziţie. Din fericire, tranziția de putere va fi una pașnică, și nu ca în 2020, atunci când a fost atacat Capitoliul

Analist și strategist politic american, Scott Jennings, pentru CNN, despre motivele care au stat la baza victoriei lui Trump

1. Votul pentru Trump e un eșec al Democraților. E un eșec al ultimilor 4 ani, un eșec de a produce un candidat competent, care să înțeleagă nevoile tuturor americanilor, problemele lor, și care să propună soluții. Kamala Harris a fost inexistentă în ultimii 4 ani, deși a fost Vicele lui Biden și a beneficiat de super vizibilitate. Schimbarea candidatului pe ultima sută de metri a fost făcută cu un șantaj la Biden pe care bătrânul politician nu l-a acceptat decât după ce a fost amenințat.
Faptul că Jill Biden a mers la vot în roșu, culoarea Republicanilor, spune multe despre ce s-a întâmplat în vară. Faptul că Joe Biden a anunțat, înainte de ziua alegerilor, că nu va merge la sediul de campanie pentru a fi alături de candidata Democraților în seara alegerilor e o nuanță care a scăpat multora. Și probabil că vom afla alte detalii în curând. Este un eșec al lui Barack Obama, singurul fost președinte din ultimii ani care nu a plecat din Washington DC după ce a părăsit cea mai puternică funcție din lume, refuzând să se "retraga", așa cum au făcut-o toți predecesorii săi.

2. Votul pentru Trump este un eșec al elitelor de pe coastele de Vest/Est care au crezut că știu mai bine ce-i trebuie Americii, fără să întrebe însă poporul. Și care nu au învățat nimic din eșecul doamnei Clinton de acum 8 ani.

3. Votul pentru Trump este un eșec al mediei liberale din SUA. Este un eșec al felului în care presa și-a încălcat orice principii pentru a atinge scopul setat de elitele de la punctul 2: blocarea realegerii lui DT.

4. Votul pentru Trump este un eșec al Kamalei Harris de a înțelege economia Statelor Unite. De a înțelege că socialismul nu poate funcționa așa cum l-au gândit ea și echipa ei într-o societate care a dat lumii capitalismul. De a înțelege că nu poți schimba regulile scrise și nescrise ale piețelor/antreprenorilor/companiilor peste noapte doar pentru că nu-ți plac bogații. În campania aceasta a fost un "declic" în august, imediat după ce Biden s-a retras, când echipa Kamalei a anunțat că vor taxa câștigurile "nemarcate". Și, deși inclusiv presa liberală le-a explicat că acest lucru nu poate funcționa, s-a continuat cu această idee. Acela a fost momentul când Musk și restul miliardarilor americani au "intrat" în joc, agresiv și vizibil, de partea lui Trump pentru că și-au dat seama că măsura îi vizează, e pentru ei. Și au intrat decisiv, aș zice.

5. Votul pentru Trump este alegerea poporului american. Decent ar fi să-l respectăm, nu să le spunem cât de proști sunt.