În schimb, a dat vina pe presă, ONG-uri și a spus că s-a pierdut o bătălie, nu și războiul, fără să precizeze care sunt planurile sale de mai departe.
Stoianoglo: Rezultatele arată că am pierdut, chiar dacă, aici, în Moldova, am câștigat. Majoritatea mi-ați dat votul de încredere. Și vă mulțumesc enorm de mult, fiecăruia dintre dumneavoastră. Este o victorie morală care, din toate colțurile țării ne-a arătat clar: Moldova vrea altceva – și vrea acum. Vrea dreptate, unitate, vrea respect pentru oameni.
Această campanie a expus în mod clar limitele, afilierea politică și capturarea structurilor - cheie ale statului, inclusiv a presei și a societății civile. Ceea s-a petrecut nu lasă loc de îndoială: acestea nu doar că și-au abandonat menirea de a proteja interesul public și drepturile omului. Și-au demonstrat disponibilitatea de a manipula, isteriza și a exercita presiuni în interesele unui regim dornic să se mențină la putere cu orice preț.
Dar nu ne oprim aici. Să recunoaștem, avem nevoie de o consolidare mai largă a societății pentru a construi o Moldovă modernă și justă. E momentul să accelerăm, cu demnitate, chiar și atunci când alții câștigă cu orice preț. Lupta noastră pentru o Moldovă liberă, stabilă și prosperă abia începe. Mergem înainte, cu fruntea sus, cu aceeași dorință și cu voi alături. E doar începutul unui nou drum.
După 3 zile de la alegeri, Stoianoglo își recunoaște înfrângerea, dar tace mâlc despre tentativa de fraudă a rușilor prin intermediul organizației lui Șor, fără să comenteze în vreun fel acțiunile de la Kremlin