Socialistul Marcel Cenușa, fostul președinte al raionului Cahul, a postat, în urma rezultatelor de la al doilea tur al prezidențialelor, o postare pe pagina sa de Facebook în care numește diaspora drept „turmă”, pentru că ar fi votat-o, cu o majoritate de voturi, pe Maia Sandu la funcția de șefă a statului. Ulterior, acesta a modificat textul postării. Marcel Cenușa a modificat complet textul postării, transformând-o într-un mesaj de mulțumire Cahulului.